Smrk ztepilý

Smrk ztepilý je statný stálezelený jehličnatý strom, který byl původně rozšířen ve střední a jihovýchodní Evropě (odAlp po Balkán), kde tvořil spolu s dalšími dřevinami horské a podhorské lesy.

Mladá rostlina do výšky 250 cm se využívá jako oblíbená vánoční dekorace.

Zelené větvičky se používají jako samostatná dekorace nebo k vazbě věnců a kytic.

Jasně zelené čerstvé jarní jehličí se někdy používá do čaje. Není to však příliš zdravé.

Suché drobné větvičky jsou oblíbené jako klestí k zatápění v kamnech.

Pryskyřice se dříve sbírala a využívala průmyslově.

Dřevo je hlavním produktem smrku. 

Využívá se v papírnictví, nábytkářství, stavitelství, v chemickém průmyslu, při vytápění atd. 

Jehličnatá pilařská kulatina patří spolu s vlákninou z hlediska dodávaného množství k nejdůležitějším sortimentům českého lesního hospodářství.

Vzhledem k zastoupení smrku ve středoevropských lesích a jeho dobrým produkčním vlastnostem je tedy smrkové dříví nejběžněji používaným a obchodovaným stavebním dřívím v Česku.

Speciální využití nachází smrkové dřevo při výrobě hudebních nástrojů, zejména vrchních desek smyčcových (housle, violy atd.) astrunných (klasické a akustické kytary) nástrojů a rovněž klávesových nástrojů (klavír). Toto tzv. rezonanční dřevo podléhá značnému množství výběrových kritérií, jako je množství ročních přírůstků dřeva, rovnost vláken, fyzikálním vlastnostem (váha, pevnost aj.), estetickým kritériím ad.

  

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky